Emeklilik Fonları

Emeklilik Fonları, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) için özel olarak oluşturulan ve kurucusu emeklilik şirketleri, yöneticisi ise portföy yönetim şirketleri olan özel yatırım fonlarıdır.

 

BES, emeklilik döneminizde size ek bir gelir sağlayarak refah seviyenizi arttırmak amacıyla sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak oluşturulmuştur.

 

Emeklilik şirketiniz size, emekliliğe yönelik beklentilerinize, gelir düzeyinize ve yaşınıza uygun bir emeklilik planı teklifi sunar.

 

Katkılarınızın hangi fonlarda değerlendirileceğini siz belirlersiniz. Herhangi bir fon tercihinde bulunmamanız durumunda ise katkılarınız mevzuatta tanımlanmış fonlarda yatırıma yönlendirilir.

 

BES’e tercih ettiğiniz bir emeklilik şirketinden emeklilik ürünü (emeklilik planı) alarak girebilirsiniz.

 

Emeklilik şirketi, size sisteme girme kararınızı etkileyebilecek hususlar hakkında bilgi verir ve emekliliğe yönelik beklentileriniz, gelir düzeyiniz ve yaşınıza uygun bir emeklilik planı teklifi sunar. Teklifi kabulünüz, belgeleri usulüne uygun olarak doldurup imzalamanız veya elektronik iletişim araçları kullanarak onaylamanız ile bir emeklilik sözleşmesine sahip olabilirsiniz. Satın aldığınız emeklilik planı kapsamında emeklilik şirketiniz tarafından kesinti yapılabilir.

 

Emeklilik planlarınıza emeklilik şirketiniz fark etmeksizin şirketimizin yönettiği Emeklilik Yatırım Fonlarını da dahil edebilirsiniz.

Şirketimiz Tarafından Yönetilen Emeklilik Fonları

Fon Kodu

Fon Ünvanı

Fonun Yatırım Stratejisi

FIK

HDI Fiba Emeklilik ve Hayat A.Ş. Kare Portföy Fon Sepeti Emeklilik Yatırım Fonu

Fon toplam değerinin en az %80’i devamlı olarak diğer fonların ve borsa yatırım fonlarının katılma paylarına yatırılır. Fonda öncelikle Kare Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen fonlara yatırım yapılacaktır. Fonun eşik değeri “BIST-KYD 1 Aylık TL Mevduat Endeksi” olarak belirlenmiştir.

Fona ilişkin detaylı bilgilere Fonun Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’tan ulaşabilirsiniz:
FIK-Detaylı Bilgiler

 

Ayrıca Fonun getirilerine ve karşılaştırmalı analizlerine Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım Platformu (BEFAS)’tan ulaşabilirsiniz.
FIK Detaylı Fon Analizi