Aykut Ümit TAFTALI

Yaklaşık 40 yıldır uluslararası yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi yapan Taftalı, Kare Portföy’ün kurulduğundan beri Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Bu süreçte Amerika’da (Atlanta ve New York) ve Londra’da sırasıyla Merrill Lynch & Company, Balentine & Company, Bankers Trust Company ve Goldman Sachs International’da çalışmış ve üst düzey görevler üstlenmiştir.

2001 yılında Sayın Suna Kıraç’ın vekil-danışmanı olarak çalışmak üzere Türkiye’ye dönmüştür. Halen Koç Holding Yürütme Komitesi ve Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

Taftalı, meslek ve sivil toplum kuruluşları, dernekler ve vakıflarda da aktiftir. Suna-İnan Kıraç Vakfı, TEGV, TESEV, TÜSİAD, Saint Joseph Lisesi Eğitim Vakfı, Galatasaray Spor Kulübü, American Finance Association (ABD), Financial Management Association (ABD), Museum of American Financial History (ABD), American Turkish Society (ABD) ve Turkish Bankers Association (İngiltere) gibi birçok kurumda mütevelli heyeti, yönetim kurulu, kurucu veya üye olarak yer almış veya almaktadır. Ayrıca mezun olduğu University of South Carolina (ABD) ve Ball State University’lerinde vakıf mütevelli üyesi ve yatırım komitesi başkanlığı/üyeliği yapmıştır.

Saint Joseph Fransız Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra öğrenimine Amerika’da devam eden Taftalı, lisansını Ball State University-Indiana, yüksek lisansını da (M.B.A.) University of South Carolina’da tamamlamıştır. Harvard University’de üst düzey yönetici programlarına da katılan Taftalı, İngilizce ve Fransızca konuşmaktadır.